Staff Members

  

TEACHING STAFF

1.ROSELYNE OCHIENG. (MRS.) - PRINCIPAL - HIST/C.R.E.

2. OKAL HELLEN. (MRS.) - D/PRINCIPAL ADMINISTRATION - HSC

3. OTIGO LUCY (MRS.) -  D/PRINCIPAL ACADEMICS - ENG/LIT

4. OJWANG ISAAC. (MR.) - BIO/CHEM - SENIOR MASTER

5. HAMISI LILIAN. (MRS.) - BIO/MATHS

6. BUNDE LAWRENCE (MR.) - CHEM/MATHS

7. OMBEWA ROSE (MRS.) - KISW/CRE

8. MORUYE SIMEON (MR.) - AGRIC/BIO

9. OYIER MILKA (MRS.) - HIST/CRE

10. HAMISI ETSHIANO (MR.) - MATHS/GEOG

11. PHANICE WANYONYI (MRS.) - ENG/LIT

12. MERCY ODHIAMBO (MRS.) - KISW/CRE

13. MAURINE NYAGA (MRS.) - COMP/BS

14. DRUSILLA OLUBUHI. - KISW/GEOG

15. MWARESA EPHRAIM (MR.) - MATHS/CHEM

16. KERIMA CHRISTABEL (MRS.) - ENG/LIT

17. AXLINE ANYANGA (MRS.) - MATHS/GEOG

18. OBONYO ERICK (MR.) - MATHS/PHY

19. ODERO O.J. (MR.) - HIST/GEOG

20. NDIEGE DANIEL (MR.) - MATHS/BS

21. OGUTU LILIAN (MRS.) -BIO/CHEM

22. ONGONGE WICKLIFFE (MR.) BIO/CHEM

23. VINCENT ODUOR (MR.) MATHS/PHY

24. OGWANG MONICA (MRS.) GEOG/BS

25. MOLLY ONYANGO (MRS.) ENG/LIT

26. OMOLLO JEREMIAH (MR.) ENG/LIT

27. AYOO DORINE CHAN (MRS.) KISW/HIST

 

HEADS OF DEPARTMENTS

 

1. SENIOR MASTER ADMINISTRATION - OJWANG’ JOHN.I. (MR)

2. SENIOR MASTER ACADEMICS - ODERO JOSEPH (MR.)

3. DIRECTOR OF STUDIES - EPHRAIM MWERESA (MR.)

4. GUIDANCE & COUNSELLING - OYIER MILKA (MRS.)

5.BOARDING MISTRESS - HAMISI LILIAN (MRS.)

6. SCIENCES - ONGONGE WICKLIFFE (MR.)

7. GAMES - BUNDE LAWRENCE (MR.)

8. MATHS - OBONYO ERICK (MR.)

9. HUMANITIES - ETSHIANO HAMISI (MR.)

10.CREATIVE ARTS & TECHNICAL -  NDIEGE DANIEL (MR.)

11. LANGUAGES - OMBEWA ROSE (MRS.)

12. CAREER GUIDANCE - AYOO DORINE CHAN (MRS.)

13. LIBRARY - PHANICE WANYONYI (MRS.)

 

 

 

NON TEACHING STAFF

 

1. LILIAN LISEGE - BURSAR

2. LILLIAN ACHIENG’ OKELLO - SECRETARY

3. LEONIDA ALANDO AYIEKO - KITCHEN HAND

4. FRED MOHAMMED - LAB TECHNICIAN

5. PEREZ ATIENO - CATERESS

6. JARED OWINO - PROCUREMENT

7. MICHAEL DERA - DRIVER

8. SIMEON OPIYO - WATCHMAN

9. NIXION ONYALO - WATCHMAN

10. ERNEST MISIORE - WATCHMAN

11. ISAIAH OLENDO - WATCHMAN

12. COSMAS ARONDO - H/COOK

13. EZEKIEL ONDORO - COOK

14. ONYANGO TOBIAS - COOK

15. ALLAN JAMES - COOK

16 MAGAWE  J -LIBRARIAN

17 JAMES ANDALLA -GROUNDASMAN

18. OLGA OWINO - LAB TECHNICIAN

19. ACC. CLERK - LINET ORIEKO

20. ACC. CLERK - MARGARET OMORO

21. DRIVER - FREDRICK ABOK